Panel Ekspertów NCBiR – Prezentacja projektu

Celem spotkania Panelu Ekspertów z Wnioskodawcą jest ugruntowanie (weryfikacja informacji zawartych we wniosku o dofinansowanie) wiedzy oceniających Ekspertów, wyjaśnienie ewentualnych niejasności oraz uzgodnienie niezbędnych poprawek i uzupełnień.
Spotkanie Panelowe przeprowadzane jest w formie spotkania członków Panelu z Wnioskodawcą. Podczas spotkania Wnioskodawca ma możliwość odpowiedzi na pytania Ekspertów, wyjaśnienia wątpliwości Ekspertów i uzgodnienia z Panelem Ekspertów zakresu niezbędnych poprawek i uzupełnień w treści wniosku o dofinansowanie. Po krótkim (5 min) przedstawieniu podstawowych informacji o projekcie dalszy przebieg panelu koncentruje się na omawianiu pytań i wątpliwości Ekspertów związanych z kolejnymi kryteriami wyboru projektu do dofinansowania.

Na spotkanie Panelowe Wnioskodawca powinien przygotować krótką prezentację projektu. Prezentacja powinna mieć formę prezentacji w MS Power Point i powinna uwzględniać stosowane w konkursie kryteria oceny merytorycznej:
• projekt obejmuje badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe,
• projekt dotyczy innowacji produktowej lub procesowej,
• własność intelektualna nie stanowi bariery dla wdrożenia rezultatów projektu,
• kadra zarządzająca oraz sposób zarządzania w projekcie umożliwia jego prawidłową realizację,
• zaplanowane prace B+R są adekwatne i niezbędne do osiągnięcia celu i przedmiotu projektu, a ryzyka z nimi związane zostały zdefiniowane,
• zespół badawczy oraz zasoby techniczne zapewniają prawidłową realizację zaplanowanych w projekcie prac B+R,
• nowość rezultatów projektu,
• zapotrzebowanie rynkowe i opłacalność wdrożenia.

Po zakończeniu spotkania z Wnioskodawcą, Panel Ekspertów przygotowuje wstępną opinię na temat projektu oraz Kartę Poprawy Wniosku. W Karcie Poprawy Wniosku Panel Ekspertów rekomenduje Wnioskodawcy dokonanie zmian we wniosku. Wnioskodawca na podstawie rekomendacji dokonuje poprawek we wniosku o dofinansowanie. Poprawiony wniosek jest przedmiotem ponownej oceny podczas Panelu z udziałem Ekspertów i Pracowników Instytucji Pośredniczącej (bez udziału Wnioskodawcy).
Wynika to zapewne z wydłużenia czasu trwania panelu do 120 min. (wcześniej 30 min.) oraz z tego, że cały przebieg panelu jest obecnie nagrywany.

Ponadto na Panel należy zabrać:
• sprawozdanie z rozpoznania stanu techniki,
• dokumentację rozpoznania rynku w zakresie aparatury, wartości niematerialnych i usług planowanych do zakupu w ramach projektu,
• warunkowe umowy o współpracy z członkami personelu kluczowego, którzy nie są pracownikami Konsorcjantów.

Ostatnio NCBR wprowadził też możliwość zaprezentowania zasobów posiadanych przez Konsorcjantów (laboratoria, urządzenia, zasoby lokalowe), które zostały zadeklarowane do wykorzystania w projekcie (prezentacja ta nie jest obligatoryjna, ale warto ją przygotować jako zestaw kilkunastu zdjęć np. w postaci prezentacji Power Point).

Comments are closed.