Możliwości dofinansowania termomodernizacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Możliwości dofinansowania termomodernizacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dysponuje środkami pieniężnymi przeznaczonymi na realizację inwestycji środowiskowych w obiektach przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Termomodernizacja budynków zaliczana jest do zadań należących do obszaru ochrony atmosfery, a poszczególne jej elementy Fundusz dofinansowuje w formie dotacji bądź też pożyczki na preferencyjnych warunkach. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym.

Do podstawowych prac termomodernizacyjnych, które mogą zostać sfinansowane przy udziale Funduszu zaliczają się:

  • wymiana źródeł ciepła
  • instalacja odnawialnych źródeł energii
  • termoizolacja
  • wymiana okien i drzwi

Podstawą doboru i kwalifikacji zadań do wykonania dla każdego projektu jest audyt energetyczny, który jest etapem rozpoczynającym inwestycję. Na jego podstawie ustalony zostaje zakres działań termomodernizacyjnych. Fundusz wymaga przeprowadzenia audytu energetycznego, który jest dla niego dokumentem weryfikującym zasadność realizacji inwestycji. Audyt taki może być przeprowadzony przez certyfikowany podmiot.

Środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska udzielane są w formie:

  • dotacji (do 50% kosztów kwalifikowalnych) – te przewidziano na instalację odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych
  • preferencyjnych pożyczek (do 80% kosztów kwalifikowalnych, oprocentowanie pożyczek wynosi 0,95 stopy redyskonta weksli lecz nie mniej niż 3 % w stosunku rocznym) – udzielane na realizację pozostałych zadań z zakresu termomodernizacji

Łączny poziom wsparcia projektu wynosi do 80% kosztów kwalifikowalnych (w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii, wsparcie dotacyjne wyniesie do 50%, dodatkowo może zostać udzielona pożyczka, której wysokość będzie odpowiadała pozostałym 30% kosztów kwalifikowalnych).

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wymaga od wnioskodawcy zabezpieczenia finansowania, które może zostać udzielone w różnych formach. Podczas procedury rozpatrywania wniosku należy przedstawić dokumenty finansowe i poinformować o ewentualnych zobowiązaniach. Dobra sytuacja finansowa wnioskodawcy ułatwi proces decyzyjny i zaowocuje mniejszymi oczekiwaniami w zakresie zabezpieczenia środków. Rozpoczęcie termomodernizacji może nastąpić po złożeniu wniosku o dofinansowanie, z kolei długość okresu realizacji inwestycji zostaje ustalona przez wnioskodawcę. Minimalna i maksymalna wartość projektu nie zostały określone.

Konsultanci Grupy Silesia wspierają przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków na inwestycje środowiskowe. Chcesz dowiedzieć się więcej – skontaktuj się z nami!

Comments are closed.