Konsultanci GRUPA SILESIA wspomagają przedsiębiorstwa w procesie pozyskiwania wsparcia finansowego bezzwrotnego i preferencyjnego na działalność badawczo-rozwojową oraz innowacje.
W zależności od specyfiki działalności Klienta, oferujemy wybór źródła finansowania spośród szerokiego spektrum dostępnych możliwości. Dodatkowo wspieramy przedsiębiorstwa w zakresie dostępu do specjalistycznych form doradztwa.
1. Instrumenty grantowe na finansowanie działalności badawczo – rozwojowej (B+R)
Przeznaczone głównie na finansowanie najbardziej ryzykownych faz (tzn. projekty B+R obejmujące rozwój idei, B+R, prototyp, instalację pilotażową, wdrożenie wyników własnego B+R/własnej technologii). Maksymalna intensywność wsparcia wynosi od 40% dla wdrażania własnej lub nabytej technologii o wysokim ryzyku, przez 60% przy pracach rozwojowych, do nawet 80% dla badań przemysłowych
2. Ulgi podatkowe
Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców prowadzących prace B+R (odliczenie części kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów).
3. Fundusze kapitału podwyższonego ryzyka
Fundusze kapitału podwyższonego ryzyka, które wspierają kapitałem przedsiębiorstwa prowadzące badania i wprowadzające innowacje, jak również niezbędną wiedzą w zakresie zarządzania. Wsparcie udzielane jest w sposób kombinowany – poprzez mechanizmy współpracy sfery publicznej i prywatnej. Konsultanci GRUPA SILESIA planują ścieżkę rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o dostępne możliwości pozyskania kapitału, w tym pomoc w ramach inkubatorów przedsiębiorczości, pożyczki i gwarancje udzielane syndykatom inwestorów kapitałowych zainteresowanych wsparciem danego przedsiębiorstwa, wsparcie dla przedsiębiorstwa oferowane przez fundusze kapitałowe wspólnie z Krajowym Funduszem Kapitałowym, jak równie wsparcie realizowane.
4. Wsparcie dla przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu i możliwości uzyskania wysokiej wartości dodanej dla polskiej gospodarki
Instrument wsparcia bezzwrotnego dla przedsiębiorstw zamierzających wdrożyć technologię o światowym poziomie innowacyjności, o odpowiedniej wartości, które prowadzą badania przemysłowe lub prac rozwojowe o określonej wartości nakładów w stosunku do inwestycji.
5. Wsparcie przedsiębiorców do korzystania z instrumentów programów międzynarodowych
Instrument wsparcia doradczego dla przedsiębiorstw zainteresowanych uczestnictwem w programach zagranicznych takich jak COSME, Horyzont 2020, programy Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, ONZ.
**6. Wsparcie dla przedsiębiorstw rozwijających nowej koncepcje biznesowe w wiedzochłonnych usługach biznesowych **
Wsparcie udzielane jest obecnie w ramach projektów pilotażowych. Obejmuje ono wsparcie innowacji w zakresie usług na:
- nowe koncepcje świadczenia usług i modele biznesowe oraz B+R,
- rozwój i internacjonalizację firm usługowych (wsparcie eksportu, bezpośredniego wejścia na rynki zagraniczne oraz marketingu zagranicznego),
- zaangażowanie klientów w proces tworzenie nowej usługi,
- testowanie i upowszechnianie innowacji w usługach.
7. Wsparcie dla przedsiębiorstw wdrażających technologie środowiskowe
Wsparcie dla przedsiębiorstw wdrażających technologie środowiskowe w zakresie:
- weryfikacji technologii środowiskowych,
- wsparcie projektów B+R w zakresie tworzenia i wdrażania technologii środowiskowych,
- wsparcie upowszechniania technologii środowiskowych ze znaczącym efekcie ekologicznym i potencjale do zwiększenia efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw,
- zwiększanie wiarygodności rynku oraz stymulowania popytu na produkty wytworzone zgodnie z zasadami zrównoważonej produkcji
- wsparcie dla przedsiębiorstw z obszaru innowacji społecznych.
8. Preferencyjne instrumenty wsparcia finansowego
W obszarze wsparcia na badania i innowacje można również skorzystać z szeregu instrumentów finansowych o charakterze preferencyjnym:
- kredyty i pożyczki preferencyjne,
- poręczenia, gwarancje.
Konsultanci GRUPA SILESIA dobierają dla Klienta optymalną ścieżkę pozyskania finansowania bezzwrotnego oraz preferencyjnego, dzięki czemu możliwe jest sfinansowanie badań i rozwoju, jak również innowacji, w tym innowacji środowiskowych (eko-innowacji) oraz społecznych.
Finansowanie badań i innowacji – schemat realizacji usługi
Pozyskanie kapitału finansowego bezzwrotnego i preferencyjnego na działalność badawczo-rozwojową oraz innowacje jest zadaniem złożonym, wymagającym współpracy zarówno Konsultantów GRUPA SILESIA specjalizujących się w obszarze analityki finansowej, jak również ekspertów ds. oceny innowacji.
Procedura doboru optymalnego źródła finansowania inwestycji obejmuje następujące etapy:
Etap I – wstępny audit
Wstępny audit umożliwia:
- zapoznanie się konsultantów GRUPA SILESIA ze specyfiką Klienta, a szczególnie obszarem badań i rozwoju i/lub planowanej do wdrożenia innowacji,
- określenie wartości oraz rodzaju inwestycji,
- identyfikację optymalnych dla Klienta parametrów źródła finansowania.
Konsultanci GRUPA SILESIA realizują audit wstępny zarówno w kontekście potrzeb kapitałowych Klienta, ale również potrzeb w zakresie specjalistycznej wiedzy i umiejętności.
Etap II – dopasowanie i rekomendacja źródeł finansowania
Etap drugi doradztwa w zakresie pozyskania kapitału finansowego bezzwrotnego i preferencyjnego na działalność badawczo-rozwojową oraz innowacje polega na dopasowaniu dostępnych możliwości oferowanych przez sferę publiczną oraz prywatną do specyfiki oraz potrzeb Klienta.
Konsultanci GRUPA SILESIA oferują doradztwo w zakresie doboru optymalnego źródła finansowania badań i rozwoju oraz innowacji z kilkunastu różnych źródeł krajowych oraz międzynarodowych.