Innowacyjne MŚP – możliwości wsparcia w ramach Programu Horizon 2020

Innowacyjne MŚP – możliwości wsparcia w ramach Programu Horizon 2020

Horyzont 2020 to największy program UE w zakresie badań naukowych i innowacji. Wnioski projektowe przygotowywane są w języku angielskim i oceniane są przez niezależnych ekspertów z krajów UE. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami dofinansowania, jakie otwiera się przed przedsiębiorstwami zainteresowanymi korzystaniem z tej inicjatywy.

Beneficjenci Horizon 2020:

  • Standardowe projekty badawcze – konsorcjum co najmniej trzech podmiotów prawnych, każdy z podmiotów musi mieć siedzibę na terytorium państwa członkowskiego UE lub kraju stowarzyszonego.
  • Pozostałe programy –minimalnym warunkiem jest udział jednego podmiotu prawnego z siedzibą w państwie członkowskim lub w kraju stowarzyszonym.

Działania:

1.Badania naukowe i działania innowacyjne – dofinansowanie projektów badawczych zajmujących się wyraźnie zdefiniowanymi wyzwaniami, co może doprowadzić do zdobycia nowej wiedzy lub opracowania nowej technologii.

Beneficjenci: konsorcja partnerów z różnych krajów, sektora przemysłu i środowiska akademickiego.

2.Działania innowacyjne dofinansowanie jest skoncentrowane na działalności dotyczącej m.in. przygotowywania prototypów, testowania, demonstrowania, modelowania, skalowania itp., działalność musi mieć na celu opracowanie nowych lub udoskonalonych produktów bądź usług.

Beneficjenci: konsorcja partnerów z różnych krajów, sektora przemysłu i środowiska akademickiego.

3.Działania koordynacyjne i wspierające dofinansowanie obejmuje koordynację i sieciowanie projektów badawczych i innowacyjnych, programów i polityk.

Beneficjenci: pojedyncze podmioty (MŚP) lub konsorcja partnerów z różnych krajów, sektora przemysłu i środowiska akademickiego.

4.Instrument MŚP skierowany do wysoce innowacyjnych MŚP, które dążą do wykorzystania własnego potencjału wzrostu. Oferuje kwoty ryczałtowe na studia wykonalności, granty na główny etap projektu innowacji (demonstracja, tworzenie prototypu, testowanie, opracowanie aplikacji). Etap wprowadzania na rynek jest wspierany pośrednio poprzez ułatwienie dostępu do instrumentów dłużnych i kapitałowych. Projekt w ramach działania przejdzie przez trzy fazy: weryfikację komercyjną i technologiczną (Faza I), doprowadzenie technologii do momentu, kiedy będzie gotowa do wdrożenia (Faza II), opiekę ze strony ekspertów (Faza III). Realizacja projektów powinna trwać 12-24 miesiące, z kolei wartość projektu powinna oscylować między 0,5 a 2,5 mln EUR.

Beneficjenci: wyłącznie MŚP, pojedynczo lub ich konsorcja z siedzibą w UE lub kraju stowarzyszonym.

5.Szybka droga do innowacji – dofinansowanie od 2015 r. w ramach działania pilotażowego. Wsparcie ukierunkowane jest na projekty w zakresie innowacji, poświęcone technologii oraz wyzwaniom społecznym. Działanie pilotażowe przejdzie szczegółową ocenę śródokresową w połowie realizacji programu „Horyzont 2020”.

Beneficjenci: sektor przemysłu, w tym MŚP, z minimum trzema i maksymalnie pięcioma partnerami oraz maksymalnym wkładem UE w wysokości 3 mln EUR na projekt.

Termin składania wniosków: w trakcie ustalania dla wszystkich rodzajów działań z wyjątkiem Instrumentu MŚP w ramach którego konkurs rozpocznie się w lutym 2016

Poziom dofinansowania (jednakowy dla wszystkich beneficjentów):

  • Badania naukowe i działania innowacyjne – 100% kosztów kwalifikowalnych
  • Działania innowacyjne – 70% kosztów kwalifikowalnych
  • Koszty pośrednie (administracja, komunikacja, infrastruktura) – 25% wydatków kwalifikowalnych

Chcesz wiedzieć więcej – skontaktuj się z naszymi konsultantami!